BİST
9.807
ALTIN
2.430,46
DOLAR
32,50
STERLİN
40,74
EURO
34,98

Uşak' ta 3 Sendika Öğretmenlik Meslek Kanununa Karşı Grev Yaptı

Okullarda eğitime ara verilirken, İsmetpaşa Caddesi’nde 3 sendikanın oluşturduğu, Eğitim Sendikaları Güç Birliği Platformu Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

02 Kasım 2022 Çarşamba 19:51

Eğitim –İş, Eğitim – Sen ve Teç – Sen.

Bugün bu 3 Sendika Uşak'ta Eğitim Sendikaları Güç Birliği Platformu olarak birleşti.

Eğitim Sendikaları Güç Birliği Platformu'na üye öğretmenler ve eğitim çalışanları.

Öğretmenler arasında mesleki ayrımcılık ve ücret eşitsizliği yaratacağını belirttikleri Öğretmenlik Meslek Kanunu'na karşı tüm yurtta olduğu gibi Uşak'tada greve yaptı.

Sendika Şube Başkanlarının Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirdiği konuşmada Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Deniz ERTUNÇ.

Öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesine yönelik yoğun tepkilere rağmen, MEB ısrarla somut bir adım atmadığını.

Türkiye'de aynı işi yaptıkları halde farklı statü ve maaşlarla çalışmak zorunda kalan başka bir meslek grubu olmadığını

Öğretmenler arasında halen var olan aday, sözleşmeli, kadrolu, ücretli ayrımına yenilerini eklenirken, eğitim sisteminin rekabetçi ve eleyici yapısına öğretmenlik mesleği de eklenmek istendiğine değindi.

 Eğitim – Sen Uşak Şube Başkanı Ertunç konuşmasında

Öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin sorunları Milli Eğitim Bakanlığı’nın gündeminde değildir.

Yıllardır ekonomik, sosyal ve özlük haklarımıza ve geleceğimize yönelik taleplerimiz görmezden gelinmekte, insanca yaşam ve insan onuruna yakışır ücret taleplerimiz yok sayılmaktadır.

Öğretmenlerin mesleki birikimini ve niteliğini yok sayan kariyer basamakları uygulamasının öğretmenlik mesleğinin saygınlığını daha da düşürmesine karşı hiçbir eğitim emekçisinin, eğitim alanında örgütlü hiçbir sendikanın sessiz ve tepkisiz kalması beklenemez.

Bu amaçla 14 Ekim tarihinde eğitim alanında örgütlü ve mücadeleden yana olan sendikalar bir araya gelmiş ve ortak talepler belirlenmiştir.dedi

Öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin taleplerine değinen Ertunç:

-Taleplerimiz nettir, şu şekildedir;

19 Kasım tarihinde gerçekleşecek kariyer sınavının derhal iptal edilmesi,

Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi,

Tüm eğitim çalışanlarına yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışı sağlanmasına ilişkin düzenleme yapılması,

Kamuda mülakat uygulamasına son verilmesi,

Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılması ve aile çocuk yardımı tutarlarının iyileştirilmesi,

Vergi dilimi adaletsizliğine son verilmesi,

Öğrencilerin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme haklarının, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınması ve kamusal eğitim sağlanması.

Taleplerimiz sadece ortak metne imza atan eğitim sendikalarının değil, tüm eğitim ve bilim emekçilerinin talepleridir.

Bugüne dek görmekteyiz ki Milli Eğitim Bakanlığı eğitim alanında örgütlü sendikaların sesini duymamakta ısrar etmekte, bugüne kadar her konuda olduğu gibi, Öğretmenlik Meslek Kanunu konusunda da bildiğini okumayı sürdürmektedir.

Daha dün Milli Eğitim Bakanı eyleme katılan öğretmenlerin ek dersinin kesileceğini ifade etmiştir. Buradan soruyorum mesleğinin onuru için alanlara çıkmış mücadele eden eğitim emekçilerini ek derslerini kesmekle korkutabilir misiniz? Korkutabilirler mi arkadaşlar…

Çocuklarımıza ve öğrencilerimize onurlu ve aydınlık bir gelecek bırakmak için yola çıkmış biz eğitim emekçilerini ek ders kesmekle korkutacağını sananlar yanılıyorlar çünkü kazanan biz olacağız.

Buradan bir kez daha haykırıyoruz!

Öğretmenlerin temel haklarını, ekonomik taleplerini ve iş güvencesi başta olmak üzere sosyal, demokratik ve özlük haklarını güvenceye alan yeni bir meslek kanunu hazırlanmalıdır. Ay sonunu getiremeyen, kirasını ödeyemeyen, faturalarını ödemekte zorlanan bir eğitim emekçisinin mesleğini sağlıklı şekilde yapabilmesi ve nitelikli bir eğitim verebilmesi mümkün değildir. Eğitim emekçilerinin ihtiyacı kariyer değil, insanca yaşayacak ücret, sağlıklı çalışma koşulları ve güvenli gelecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrımız; kariyer basamakları sınavını yapmaması ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu bütün sonuçlarıyla birlikte derhal iptal etmesidir. Eğitim sendikalarının ortak sesi duyulmalı, yapılan yanlıştan çok geç olmadan geri dönülmelidir.

Eğitim Sen, kariyer basamakları sınavının iptali, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yeniden düzenlenmesi, yoksulluk sınırı üzerinde bir ücret artışı, güvenceli iş, kamusal ve demokratik eğitim mücadelesini sürdürmeye kararlılıkla devam edecektir.

Çocuklarına onurlu bir gelecek bırakma mücadelesi veren ve bugün alanları dolduran bütün eğitim ve bilim emekçisi arkadaşlarımla gurur duyuyorum.

Birlikte güçlüyüz, birlikte kazanacağız.

Diyerek konuşmasını sonladırdı.

Konuşma sonunda Grev için toplanan Öğretmen ve Eğitim çalışanları Halay çekip dağıldı.

Uşak Guncel / Ahmet Itil .

KAYNAK: Uşak Güncel

Son Güncelleme: 02.11.2022 20:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.