23 Mart 2016 Çarşamba 12:21
Alim Tunç Taşeron Yasasının Ayrıntılarını Açıkladı

 Kamuda çalışan 700 bini aşkın taşeron işçinin yıllardır sabırsızlıkla beklediği kadro müjdesi dünkü Ak Parti Grup Toplantısında Başkabakan Ahmet Davutoğlu tarafından verilmişti. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yapmış olduğu açıklama sonrasında kamuda çalışan taşeron işçilere yönelik olarak hazırlanan düzenlenmenin ayrıntıları netleşiyor.

AK Parti Uşak Milletvekili Dr. Alim Tunç Türkiye genelinde 700 bin den fazla işçiyi ilgilendiren taşeron yasası hakkında merak edilen soruları yaptığı basın açıklamasıyla cevapladı.

AK Parti Uşak Milletvekili Dr. Alim Tunç'un taşeron yasası hakkında yapmış olduğu basın açıklaması;

Taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenleme ile ilgili çok fazla soru geliyor. Bu konuda genel ayrıntıları şöyle sıralayabiliriz. AK Parti'nin seçim beyannamesinde ve Hükümet Programı’nda asıl işlerde çalışanların kamuya alınması sözüne binaen, hükümetimiz yaptığı değerlendirmeler sonucu yardımcı işlerde çalışanların da kamuya alınmasına karar vermiştir. Kamu idareleriyle belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personel kapsama girmektedir. Taşeron firmada çalışan elemanlar, kamuda "özel sözleşmeli personel" statüsünde istihdam edileceklerdir. Bu kapsamda çalışacaklarla ilgili yeni istihdam edecekleri pozisyonun kapsamını, çalışma koşullarını, mali ve sosyal hakları ve yükümlülükleri düzenlenecektir.

1-2 HAFTA İÇİNDE MECLİS'E GÖNDERİLECEK

Maliye Bakanlığı bu konudaki yasal düzenleme hazırlıklarını yürüttü ve son aşamaya gelindi. Düzenleme 1-2 hafta içerisinde Meclis’e gönderilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalışanlar kapsama girecek. Bir yerde anahtar teslim götürü hizmet yapılıyorsa, kaç personelin çalışması gerektiği sözleşmede belirtilmemişse burada çalışan taşeronlar kapsama girmeyecek. Güvenlik, temizlik personeli gibi yardımcı personel; Sağlık Bakanlığı’nda, üniversitelerde yardımcı hizmetlerde çalışanlar, kamu idarelerinde hemşire, büro görevlisi, bilgi işlemci gibi asıl işleri yapanlar düzenlemeden yararlanacak.

1 KASIM 2015 ÖNCESİ

Kapsama dahil personelin 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekecek. Bu kişiler, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıyacak. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak. Kamuda tam zamanlı hizmet veren taşeron işçi, düzenlemeden yararlanacak, kısmi zamanlı çalışanlar ise bu haktan faydalanamayacak.

SINAV YAPILACAK


Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca görev yapıyor olması şartı aranacak. 3, 6 ay gibi geçici hizmetler kapsamında çalıştırılan personel kanun kapsamına girmeyecek. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek. Taşeron işçiler atanmaları halinde geçmişe dönük hak talebinde bulunamayacak. Belediye ve il özel idarelerinde kapsama dahil olacak taşeron personel, bu kurumların şirketlerinde istihdam edilecek.

MAAŞLARI NASIL OLACAK?


Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde talepte bulunacak. İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek, devlet memuru olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak. Kamu kurumları daha sonra kaç kişiyi istihdam etmek istiyorsa ilgisine göre Maliye ya da İçişleri Bakanlığı’na bildirecek.

SÖZLEŞME 3 YILDA BİR YENİLENECEK

Kamuda istihdam edilecek taşeron personelle "özel sözleşmeli personel" pozisyonunda 3'er yıllık sözleşme yapılacak. Sözleşme dönemleri her 3 yılda bir yenilenecek. Kamuya alınan personele, şu anda aldıkları aylık üzerinden maaş verilecek. Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak. Söz konusu kişiler, mali hakları bakımından 4/B kapsamındaki sözleşmeli personel gibi memurların toplu sözleşme düzenine tabi olacaklar. Taşeron çalışanlar, kamuya geçtikten sonra emeklilik sisteminde 4/A kapsamındaki personel gibi değerlendirilecek.

Dr.Alim TUNÇ - AK Parti Uşak Milletvekili

Anahtar Kelimeler:
Alim TunçTaşeron Yasası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
OSMAN 2016-03-31 15:10:43

uygulama i̇kti̇dar i̇çi̇nde muhalefet i̇çi̇nde yanliş.kps di̇ye bi̇rşey var.ona ümi̇t bağlayanlarin hakki yenmi̇ş oluyor.