Flaş Haber
Kapat
09 Aralık 2016 Cuma 02:02
Ms Hastalığı Nedir, Tedavisi Var Mı?

Multipl skleroz için tedavi yoktur. Tedavi tipik olarak saldırıların hızlanmasına, hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılmasına ve MS semptomlarının yönetimine odaklanır. Bazı insanlar, tedaviye gerek duyulmamasını gerektiren hafif semptomlara sahiptir.

MS için yapılan Müdahaleler

  • Sinir iltihabını azaltmak için oral prednizon ve intravenöz metilprednizolon gibi kortikosteroidler ilaçlar reçete edilir. Yan etkiler insomnia, kan basıncının yükselmesi, ruhsal değişimler ve sıvı tutma olabilir.
  • Plazma değişimi (plazmaferez). Kanın bir kısmının (plazma) sıvı kısmı alınır ve kan hücrelerinizden ayrılır. Daha sonra kan hücreleri bir protein çözeltisi (albümin) ile karıştırılır ve vücuda geri döndürülür. Belirtileriniz yeni, şiddetli ve steroidlere cevap vermiyorsa plazma değişimi yapılabilir.

İlerleyişini durdurmak için yapılan tedaviler

Primer progresif MS'in ilerlemesini yavaşlatmak için herhangi bir tedavi uygulanmamıştır. Nükseden iyileşen MS için çeşitli hastalık düzenleyici terapiler mevcuttur. MS ile ilişkili bağışık yanıtın çoğu hastalığın erken evrelerinde görülür. Bu ilaçlarla olabildiğince erken agresif tedavi, nüks oranını düşürebilir ve yeni lezyonların oluşumunu yavaşlatabilir.
MS tedavisinde kullanılan birçok hastalığa yönelik terapi sağlık riskleri taşır. Sizin için doğru tedaviyi seçmek, hastalığın süresi ve şiddeti, önceki MS tedavilerinin etkinliği, diğer sağlık sorunları, maliyet ve çocuk sahibi olma durumu gibi birçok faktöre dikkatle bakılarak belirlenecektir.

MS için Tedavi Seçenekleri Şunları İçerir:

Beta interferonlar. Bu ilaçlar MS tedavisinde en çok reçetelenen ilaçlardır. Cilt altında veya kas içine enjekte edilirler ve nüks sıklığını ve şiddetini azaltabilirler. Beta interferonların yan etkileri grip benzeri semptomları ve enjeksiyon bölgesinde meydana gelen reaksiyonlardır.
Karaciğer enzimlerini izlemek için kan testlerine ihtiyacınız olacak çünkü karaciğer hasarı, interferon kullanımının olası bir yan etkisidir. İnterferon alan insanlar ilaç etkinliğini azaltabilecek nötrleştirici antikor geliştirebilirler.
Glatiramer asetat (Copaxone). Bu ilaç, miyelin üzerindeki bağışıklık sisteminizin saldırısını bloke etmeye yardımcı olabilir ve cildin altına enjekte edilmelidir. Yan etkiler enjeksiyon alanındaki cilt tahrişidir.
Dimetil fumarat (Tecfidera). Bu günde iki kez ağız yoluyla verilen ilaç, nüksleri azaltabilir. Yan etkiler arasında diyare, mide bulantısı ve düşmüş beyaz kan hücresi sayımı olabilir.
Fingolimod (Gilenya). Bu günde bir kez verilen oral ilaç, nüks oranını azaltır. İlk dozdan sonra kalp atış hızının altı saat boyunca izlenmesi gerekir, çünkü kalp atış hızı yavaşlayabilir. Diğer yan etkiler, baş ağrısı, yüksek tansiyon ve bulanık görmedir.
Teriflunomid (Aubagio). Bu günde bir kez verilen ilaç, nüks oranını azaltabilir. Teriflunomid karaciğer hasarına, saç dökülmesine ve diğer yan etkilere neden olabilir. Gelişmekte olan fetusa zararlıdır ve hamile kalabilecek ve uygun kontrasepsiyon kullanmayan kadınlar veya erkek eşleri tarafından kullanılmamalıdır.
Natalizumab (Tysabri). Bu ilaç potansiyel olarak zararlı bağışıklık hücrelerinin kan dolaşımınızdan beyne ve omuriliğe hareketini engelleyecek şekilde tasarlanmıştır. Şiddetli MS hastaları için birinci basamak tedavisi olarak veya diğerlerinde ikinci basamak tedavisi olarak düşünülebilir. Bu ilaç, bazı insanlarda ilerleyici multifokal lökoensefalopati olarak adlandırılan beyindeki bir viral enfeksiyon riskini arttırmaktadır.
Alemtuzumab (Lemtrada). Bu ilaç, bağışıklık hücrelerinin yüzeyindeki bir proteini hedefleyerek ve beyaz kan hücrelerini tüketerek MS'in nüksetmesini azaltmaya yardımcı olur. Bu etki, beyaz kan hücrelerinden kaynaklanan potansiyel sinir hasarını sınırlayabilir, ancak aynı zamanda enfeksiyonlar ve otoimmün hastalık riskini de arttırır.
Mitoksantron. Bu immünosüpresan ilaç kalbe zararlı olabilir ve kan kanseri gelişimiyle ilişkilidir. Sonuç olarak, MS tedavisinde kullanımı son derece sınırlıdır. Mitoksantron genellikle yalnızca ağır, ileri MS tedavisinde kullanılır.
 
 
Son Güncelleme: 16.12.2016 12:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.