Flaş Haber
Kapat
14 Aralık 2016 Çarşamba 23:39
İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi

İdrar yolu vücutta atık ve aşırı suyun giderilmesi için var olan bir sistemdir. Mesane, böbrekler, üreterler ve üretradan oluşur. Böbrekler kan filtreleyerek, atık ve fazla suyu giderip idrar oluşturmaktadır. Bu idrar üreterlerin altına inmekte ve idrar yolundan geçmeye hazır hale gelene kadar mesanede depolanmaktadır.
İdrar yolu, üst üriner sisteme ve alt idrar yoluna bölünebilir. Üst idrar yolları böbrekler ve üreterlerden oluşur ve alt idrar yolları ise mesane ve üretradan oluşur.
İdrar yolu enfeksiyonlarına, idrar yollarında vücudun savunmasını yenen bakteriler gibi mikroplar neden olur. İdrar yolu enfeksiyonları üriner sistemin farklı bölümlerine göre farklı isimlere sahiptir.

  • Mesane enfeksiyonu = Sistit
  • Üretra enfeksiyonu = Üretrit
  • Böbrek enfeksiyonu = Piyelonefrit.
İşte idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili bazı temel hususlar…
Kadınların %40-50'sinde yaşam boyu en az bir idrar yolu enfeksiyonu (İYE) görülür. % 20-30 oranında tekrarlayan bir İYE var riskine de rastlanılmaktadır. Kadınların yaşam boyu idrar yolu enfeksiyonu geliştirmesinin riski % 50'den fazladır. İdrar yolu enfeksiyonlarının çoğunluğuna E. Coli bakterisi neden olur.
Genel belirtiler, idrar yapma konusunda zorluk, sık sık ihtiyaç duyma hissi ve idrar yaparken acı verici ve yanan bir sansasyon içerir. İdrar yolu enfeksiyonu genellikle bir idrar örneğinin belirtileri ve testine dayanarak teşhis edilir. İdrar yolu enfeksiyonları genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak antibiyotik kullanımı da İYE için bir risk faktörüdür.
Şeker hastalığı olması, tampon ve sperm öldürücü ilaçların kullanımı, yoğun cinsel ilişki veya birden fazla partnerle cinsel ilişki yaşamak riskini artırır. Komplike olmayan idrar yolu enfeksiyonları 2-3 gün tedaviyle tedavi edilebilir. İdrar yolu enfeksiyonlu genç kadınların çoğunda komplikasyonsuz idrar yolu enfeksiyonları görülmektedir.
Ağır vakalarda, idrar yolu enfeksiyonlu ağır hasta hastaların hastaneye kaldırılması gerekebilir. İYE'ler gebelikte daha yaygın görülmez, ancak böbrek enfeksiyonuna neden olma olasılığı daha yüksektir ve anne ve bebek sağlığı için çok tehlikeli olabilir.

Üriner sistem enfeksiyonu nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) üriner sistemin herhangi bir yerinde gelişen enfeksiyondur. Enfeksiyonların çoğu alt idrar yollarını içerir.
İdrar yolu mesane, böbrekler, üreterlerden oluşur. Üriner sistem enfeksiyonları, vücudun en yaygın ikinci enfeksiyon türüdür ve her yıl sağlık hizmeti kayıtlarına yaklaşık 2,1 milyon kişinin rahatsızlığa yakalandığı not edilmiştir.
 
Tüm kadınların % 50'sinden fazlası yaşamları boyunca en az bir ĐYE yaşar,% 20-30'u ise tekrarlayan ĐYE geçirir. Kadınlar, anatomik farklılıklardan dolayı erkeklerden daha fazla ĐYE geliştirir. Üretra kadınlarda erkeklerdekinden daha kısadır ve anüsa daha yakındır, bu da bakterilerin mesaneye transfer edilme olasılığını artırır.
Gebe kadınların diğer kadınlardan İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimali daha yüksek değildir ancak bir gebe kadında görülürse hamilelikteki idrar yollarını etkileyen anatomik değişiklikler nedeniyle böbreklere kadar gitme olasılığı daha yüksektir. Gebelikte bir İYE hem anne hem bebeğin sağlığı için tehlikeli olabileceğini kanıtlayabildiğinden dolayı, çoğu gebelik asemptomatik olsa bile profilaktik antibiyotiklerle tedavi edilir.
Çoğu İYE ciddi değildir, ancak bazıları, özellikle üst üriner sistem enfeksiyonlarında ciddi sorunlara neden olabilir. Tekrarlayan veya uzun süreli böbrek enfeksiyonları (kronik) kalıcı hasara neden olabilir ve bazı ani böbrek enfeksiyonları (akut), özellikle de septisemi (kan dolaşımına giren bakteriler) ortaya çıkarsa hayatı tehdit edebilir. Ayrıca düşük doğum veya erken doğum riski de artabilir.
 
Son Güncelleme: 16.12.2016 12:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.